آتاکسی نخاعی مخچه ای با شروع در دوره نوزادی (Infantile-onset spinocerebellar ataxia)

توصیف بیماری:

آتاکسی نخاعی مخچه ای با شروع در دوره نوزادی (Infantile-onset spinocerebellar ataxia) و یا IOSCA یک اختلال پیشرونده است که سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه رشد و نمو این کودکان در سال اول زندگی طبیعی است، اما در اوایل دوران کودکی علائم زیر در آن ها ایجاد می شود:
اختلال در هماهنگی حرکات (آتاکسی-ataxia)، کاهش تنوس ماهیچه اسکلتی (هیپوتونی-hypotonia)، حرکات چرخشی ناخواسته اندام ها (آتتوز-athetosis) و کاهش رفلکس ها (reflexes). همچنین افراد مبتلا تا دوران نوجوانی نیازمند کمک به صندلی چرخدار خواهند بود.

آتتوز-athetosis
آتتوز-athetosis

بیشتر مشکلات ایجاد شده در افراد مبتلا به IOSCA به سیستم عصبی اتونومیک (autonomic nervous system) مرتبط است که اعمال غیر ارادی بدن را کنترل می کند در نتیجه، ممکن است دچار تعریق شدید، اختلال کنترل ادرار و یبوست شدید شوند.
IOSCA باعث ایجاد مشکلات بینایی و شنوایی نیز می شود که سن آغاز آن ها 7 سالگی است. همچنین ماهیچه های کنترل کننده حرکت چشم ها در این کودکان دچار ضعف می شود (افتالموپلژی-ophthalmoplegia). در نوجوانی، دژنراسیون (degeneration) اعصاب انتقال دهنده اطلاعات از چشم به مغز (آتروفی بینایی-optic atrophy) ایجاد می شود، که همین اختلال می تواند منجر به نابینایی گردد. علاوه براین معمولا در دوران کودکی کاهش شنوایی در اثر آسیب عصبی (کاهش شنوایی حسی عصبی-sensorineural hearing loss) ایجا می شود که معمولا وخامت یافته و منجر به ناشنوایی عمیق می گردد.

آتروفی بینایی-optic atrophy
              آتروفی بینایی-optic atrophy
افتالموپلژی-ophthalmoplegia

ممکن است در افراد مبتلا به IOSCA تشنج های مکرر (صرع -epilepsy) گزارش شود. این تشنج ها می تواند منجر به اختلال شدید در عملکرد مغز (انسفالوپاتی-encephalopathy) گردد.
بیشتر مبتلایان به IOSCA تا بزرگسالی زنده می مانند. با این حال تعداد کمی از مبتلایان که دچار نوع شدید بیماری هستند و در آن ها آسیب شدید کبدی و آنسفالوپاتی در اوایل کودکی ایجاد می شود تا 5 سال بیشتر زنده نمی مانند.

شیوع:

در فنلاند بیش از 20 فرد مبتلا به IOSCA گزارش شده است. علاوه بر این تعداد کمی از افراد مبتلا به علائم مشابه در نقاط دیگر اروپا نیز گزارش شده است.

تغییرات ژنتیکی:

جهش در ژن TWNK باعث ایجاد IOSCA می شود. این ژن دستور ساخت دو پروتئین بسیار مشابه به نام های Twinkle و Twinky را صادر می کند که در میتوکندری (mitochondria) یافت می شوند. میتوکندری ها ساختار درون سلولی هستند که انرژی مواد غذایی را به شکل قابل مصرف برای سلول ها تبدیل می کنند.
هر میتوکندری دارای مقدار کمی DNA است که DNA میتوکندریایی یا mtDNA نامیده می شوند و برای عملکرد طبیعی این ساختارها ضروری است. پروتئین Twinkle در تولید و نگهداری mtDNA نقش دارد. عملکرد پروتئین Twinky نامشخص است.

میتوکندری-mitochondria
میتوکندری-mitochondria

جهش های ژن TWNK که با IOSCA مرتبط هستند، باعث اختلال در عملکرد پروتئین Twinkle و در نتیجه کاهش مقدار mtDNA (mtDNA depletion) می شود. اختلال در عملکرد میتوکندری ها در بافت هایی که به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند مانند سیستم عصبی، ماهیچه ها و سایر بافت ها منجر به اختلال عملکرد عصبی و ایجاد سایر مشکلات مرتبط با IOSCA می شود.

ژن ها:

TWNK

الگوی وراثتی:

آتاکسی نخاعی مخچه ای با شروع در دوره نوزادی دارای الگوی وراثتی اتوزومال مغلوب است. در این الگوی وراثتی هر دو نسخه ژن در هر سلول دارای جهش است. هر یک از والدین فردی مبتلا به یک اختلال اتوزومال مغلوب دارای یک نسخه جهش یافته است اما معمولا علائم و نشانه های بیماری در آن ها مشاهده نمی شود.

نام های دیگر بیماری:

IOSCA
Ohaha syndrome
ophthalmoplegia, hypotonia, ataxia, hypacusis, and athetosis

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*