تریکوتیودیستروفی (Trichothiodystrophy)

توصیف بیماری:

تریکوتیودیستروفی (Trichothiodystrophy) که معمولا TTD نامیده می شود، یک اختلال ارثی نادر است که بر بسیاری از بخش های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. ویژگی بارز این اختلال موهای شکننده، کم پشت با تراکم کم است. آزمایشات نشان می دهد که موی افراد مبتلا به این اختلال فاقد گوگرد (عنصری که به طور طبیعی باعث قوام مو می شود) است.

شکننده شدن موها
شکننده شدن موها

علائم تریکوتیودیستروفی بسیار متنوع و متفاوت است. ممکن است در موارد خفیف تنها مو تحت تاثیر قرار گیرد در حالیکه موارد شدیدتر باعث تاخیر در رشد، ناتوانی ذهنی شدید و عفونتهای مکرر می شوند که افراد مبتلا به موارد بسیار شدید ممکن است فقط در دوران شیرخواری یا کودکی زنده بمانند.
ممکن است مادران کودکان مبتلا به تریکوتیودیستروفی در حین بارداری، دچار مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا ناشی از بارداری (پره اکلامپسی-preeclampsia) و یک بیماری مرتبط با آن به نام سندرم HELLP شوند. سندرم HELLP می تواند باعث آسیب کبدی شود. خطرتولد زودرس، وزن کم هنگام تولد و رشد آهسته در جنین های مبتلا به تریکوتیودیستروفی افزایش می یابد.
بیشتر کودکان مبتلا نسبت به هم سالان خود، کوتاه قد هستند. ناتوانی ذهنی و تأخیر در رشد نیز شایع است، اگرچه بیشتر مبتلایان بسیار اجتماعی هستند و شخصیت برونگرا دارند. در بعضی از موارد، اختلالات مغزی نیز ایجاد می شود که با تصویربرداری قابل مشاهده است. علاوه بر این، تریکوتیودیستروفی با عفونت های مکرر، به ویژه عفونت های تنفسی همراه است که می تواند بسیار خطرناک و مرگ آور باشد. سایر ویژگی های تریکوتیودیستروفی می تواند شامل پوست خشک و پوسته پوسته (ایکتیوز-Ichthyosis)، ناهنجاری ناخن های دست و پا، کدورت عدسی هر دو چشم به صورت مادرزادی (آب مروارید مادرزادی-congenital cataracts)، اختلال در هماهنگی حرکات و اختلالات اسکلتی باشد.

اختلالات پوستی ایجاد شده در TTD (ایجاد خشکی و لکه)
اختلالات پوستی ایجاد شده در TTD (ایجاد خشکی و لکه)
آب مروارید- cataracts
آب مروارید- cataracts

حدود نیمی از افراد مبتلا به تریکوتیودیستروفی دچار نوعی اختلال و حساسیت به نور هستند که باعث می شود نسبت به اشعه ماورای بنفش (UV) نور خورشید بسیار حساس باشند. این افراد تنها پس از چند دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید، دچار آفتاب سوختگی شدیدی می شوند. با این حال به دلایل نامشخصی، سایر مشکلات مرتبط با آفتاب مانند افزایش شدید کک و مک و یا افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست در این افراد ایجاد نمی شود. گزارش شده است که بسیاری از افراد مبتلا به تریکوتیودیستروفی عرق نمی کنند.

شیوع:

تخمین زده می شود میزان شیوع تریکوتیودیستروفی حدود یک در یک میلیون نوزاد در ایالات متحده و اروپا است. حدود صد نفر مبتلا در سراسر جهان گزارش شده است.

تغییرات ژنتیکی:

بیشتر موارد حساسیت به نور در تریکوتیودیستروفی به علت جهش در یکی از سه ژن زیر ایجاد می شود: ERCC2، ERCC3 یا GTF2H5. پروتئین های تولید شده از این ژن ها به عنوان بخشی از یک گروه از پروتئین ها به نام مجموعه عامل رونویسی عمومی IIH (TFIIH) با یکدیگر همکاری می کنند. این مجموعه در تعمیر آسیب ایجاد شده در DNA از طریق اشعه ماوراء بنفش خورشید نقش دارد. همچنین مجموعه TFIIH نقش مهمی در رونویسی (gene transcription) که اولین گام تولید پروتئین است، ایفا می کند.
جهش در ژنهای ERCC2، ERCC3 یا GTF2H5 باعث کاهش مقدار مجموعه TFIIH در سلول ها و در نتیجه اختلال در تعمیر DNA آسیب دیده و رونویسی ژن می شود. حساسیت شدید به نور خورشید در افراد مبتلا احتمالا در اثر عدم توانایی تعمیر DNA آسیب دیده است. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از ویژگی های دیگر تریکوتیودیستروفی ممکن است در اثر اختلال در رونویسی ژن های مورد نیاز برای رشد طبیعی قبل و بعد از تولد حاصل شود.
گزارش شده است که جهش در حداقل یک ژن، MPLKIP سبب ایجاد یک نوع غیر حساس به نور تریکوتیودیستروفی می شود. جهش در این ژن کمتر از ۲۰ درصد از تمام موارد تریکوتیودیستروفی غیر حساس به نور را شامل می شود. اطلاعات کمی درباره پروتئین تولید شده از ژن MPLKIP موجود است، اما به نظر نمی رسد در تعمیر DNA نقش دارند. مشخص نیست که چگونه جهش در ژن MPLKIP منجر به علائم متنوع تریکوتیودیستروفی می شود. در برخی موارد، علت ژنتیکی تریکوتیودیستروفی نامشخص است.

ژن ها:

ERCC2, ERCC3, GTF2H5, MPLKIP

الگوی وراثتی:

تریکوتیودیستروفی دارای الگویوراثتی اتوزومال مغلوب است. در این الگوی وراثتی هر دو نسخه ژن در هر سلول دارای جهش است. هر یک از والدین فردی مبتلا به یک اختلال اتوزومال مغلوب دارای یک نسخه جهش یافته است، اما معمولا علائم و نشانه های بیماری در آن ها مشاهده نمی شود.

الگوی وراثتی اتوزومال مغلوب- autosomal recessive pattern
الگوی وراثتی اتوزومال مغلوب- autosomal recessive pattern

نام های دیگر بیماری:

Amish brittle hair syndrome
BIDS syndrome
brittle hair-intellectual impairment-decreased fertility-short stature syndrome
IBIDS
PIBIDS
TTD

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*