نقص 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز (3-methylglutaconyl-CoA hydratase deficiency)

توصیف بیماری:

نقص 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز (3-methylglutaconyl-CoA hydratase deficiency) یک اختلال ارثی است که باعث ایجاد مشکلات عصبی می شود. آغاز این اختلال در نوزادی یا اوایل کودکی است و معمولا کودکان مبتلا دچار علائمی مانند تاخیر در رشد و پیشرفت توانایی های ذهنی و حرکتی (psychomotor delay)، تاخیر در تکلم، گرفتگی غیر ارادی عضلات (دیستونی-dystonia) و اسپاسم و ضعف در دست ها و پا ها (spastic quadriparesis) می شوند. همچنین ممکن است این افراد دچار تحلیل عصب چشمی (اپتیک آتروفی-optic atrophy) نیز شوند که در اثر آن سلول های عصبی که پیام های بینایی را از چشم ها به مغز می برند، آسیب دیده و از بین می روند.
در برخی موارد علائم این بیماری در بزرگسالی، معمولا دهه دوم یا سوم زندگی، آغاز می شوند. در این افراد بافتی از مغز به نام ماده سفید (white matter) دچار آسیب می شود (لوکوانسفالوپاتی-leukoencephalopathy)، که احتمالا در ایجاد مشکلات تدریجی تکلم (دیس آرتری-dysarthia)، اختلال در هماهنگی حرکات (آتاکسی-ataxia)، گرفتگی عضلات (spasticity)، تحلیل عصب چشمی و زوال عملکرد های ذهنی ( دمانس-dementia) نقش دارد.
معمولا مبتلایانی که بروز و آغاز علائم بیماری در آن ها از دوران کودکی است، در بزرگسالی دچار لوکو انسفالوپاتی و سایر مشکلات عصبی می شوند.

ماده سفید (white matter) و ماده خاکستری (gray matter)

در مایعات بدن افراد مبتلا به این بیماری، انباشتگی مقادیر زیادی از ماده ای به نام 3- متیل گلوتاکونیک اسید (3-methylglutaconic acid)  وجود دارد. در نتیجه، مقدار اسید در خون افزایش یافته (اسیدوز متابولیک-metabolic acidosis) و همچنین مقدار زیادی اسید از طریق ادرار دفع می شود (اسیدوری-aciduria). نقص 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز در دسته ای از بیماری های متابولیک قرار دارد که از وجود 3- متیل گلوتاکونیک اسید در ادرار (3-methylglutaconic aciduria) تشخیص داده می شوند. همچنین در ادرار افراد مبتلا به این بیماری، اسید دیگری به نام 3- متیل گلوتاریک اسید (3-methylglutaric acid) نیز افزایش می یابد.

شیوع:

نقص 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز اختلال نادری است و حداقل 20 مورد از آن در مقالات پزشکی گزارش شده است.

تغییرات ژنتیکی:

جهش در ژن AUH باعث ایجاد نقص 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز می شود. این ژن دستور ساخت آنزیم 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز را صادر می کند که در تجزیه یک واحد ساختاری پروتئینی (آمینو اسید-amino acid) به نام لوسین (leucine) برای تامین انرژی سلول ها نقش دارد. این آمینو اسید در یک ساختار سلولی به نام میتوکندری (mitochondria) تجزیه می شود. میتوکندری انرژی حاصل از مواد غذایی را به شکل قابل استفاده برای سلول تبدیل می کند.
جهش در ژن AUH می تواند باعث از بین رفتن فعالیت آنزیم  3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز شود که در این حالت، لوسین به درستی تجزیه نمی شود. این اختلال منجر به تجمع برخی ترکیبات مرتبط مانند 3- متیل گلوتاکونیک اسید، 3- متیل گلوتاریک اسید و 3- هیدروکسی ایزو والریک اسید می شود. محققان گمان می کنند تجمع این اسید ها در مایع محافظت کننده اطراف مغز و نخاع (مایع مغزی نخاعی-cerebrospinal fluid یا CSF)، می تواند باعث آسیب به این ساختار ها و ایجاد علائم عصبی در این بیماری شود.
با توجه به متفاوت بودن سن شروع بیماری و بهبود علائم در برخی از کودکان مبتلا، محققان گمان می کنند احتمالا ژن های دیگر و یا سایر عوامل محیطی نیز در نقص 3-متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز نقش دارند.

ژن ها:

AUH

الگوی وراثتی:

نقص 3- متیل گلوتاکونیل- کوآ هیدراتاز دارای الگوی وراثتی اتوزومال مغلوب است که در این الگوی وراثتی هر دو نسخه ژن در هر سلول، دارای جهش هستند. هر یک از والدین فردی مبتلا به یک اختلال اتوزومال مغلوب، دارای یک نسخه از ژن جهش یافته هستند، اما معمولا علائم بیماری در آن ها مشاهده نمی شود.

الگوی وراثتی اتوزومال مغلوب

نام های دیگر بیماری:

3-methylglutaconic aciduria, type I
3-MG-CoA-hydratase deficiency
AUH defect
MGA, type I
MGA1
MGCA1
primary 3-methylglutaconic aciduria

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*